joi, 4 februarie 2016

Tradiția se păstrează: un debutant, Robert Binder, câștigă ”Cupa de Iarnă” la tenis de masă. Mircea Eugen Ciobanu și Vlad Popa pe podium

La fel ca și în anul 2015, Asociația Culturală, Ecologică și Sportivă AMEFA a organizat în ultimul week-end din ianuarie Cupa de Iarnă la tenis de masă. Aceasta s-a desfășurat vineri, 29 ianuarie, de la ora 18, în locația deja tradițională, la ”Beyond Sports”. S-au înscris 16 competitori dar, din motive obiective, s-au prezentat doar 15 iar o persoană a abandonat competiția înainte de finalul fazei grupelor, tot din rațiuni care nu sufereau amânare.
Față de Cupa de Iarnă de acum un an, am constatat absențele tuturor celor clasați atunci pe podium: Cosmin Paul Ilieș, Orban Zsolt și pentru prima dată a lipsit și domnul prof. univ. dr. Pandi Gavril (locul 3 în ianuarie 2015). În schimb a fost prezent câștigătorul de la Cupa de Toamnă, Popa Vlad, care de data aceasta a terminat pe poziția a treia.

Semifinala dintre Popa Vlad (plan apropiat) și Binder Robert

Popa Vlad a avut ghinionul să-l întâlnească atât în grupă, cât și în semifinală, pe merituosul câștigător al competiției, Binder Robert. Acesta a dominat Cupa, fiind singurul competitor care a câștigat toate meciurile din grupă, precum (evident) și cele din fazele eliminatorii, deși nu fără emoții - el a pierdut câte un set cu Popa Vlad, Mihali Tudor și Popuța Alex în grupă, cu Popa Vlad (din nou) în semifinale și cu Ciobanu Mircea Eugen în finală. De fiecare dată a avut însă puterea și capacitatea să câștige setul decisiv și să se impună.

Finala dintre Ciobanu Mircea Eugen (plan apropiat, cu spatele) și Binder Robert stă să înceapă!

Surprizele cele mai mari au fost în sferturile de finală, unde, dintre cei clasați pe primele două locuri în cele două grupe, considerați favoriți, doar Robert Binder s-a calificat în semifinale. Din grupa 1, singurul care s-a calificat mai departe a fost ocupantul poziției a treia în grupă, Mircea Eugen Ciobanu, care de altfel a ajuns și în finală, oarecum din postura de outsider. Rus Robert, pe locul 3 la Cupa de Primăvară de anul trecut și pe locul 4 la Cupa de Toamnă, a câștigat grupa 1 dar a fost învins surprinzător de Daroczi Mihai în sferturi de finală. Koos Attila, finalist la Cupa de Toamnă, a avut o evoluție sub așteptări, terminând abia pe poziția a patra în grupă și fiind eliminat în faza sferturilor de finală (unde, e adevărat, l-a avut ca adversar pe Binder Robert).

Koos Attila, în plan depărtat, aici în meciul cu Moldovan Radu, nu a trecut de sferturile de finală

Dintre ceilalți protagoniști, merită să evidențiem din nou comportarea foarte bună a lui Mihali Tudor, în special în faza grupelor, unde a repurtat o victorie de prestigiu în fața lui Popa Vlad. La polul opus, se poate consemna ca o surpriză eliminarea lui Popuța Alex încă din această fază a grupelor, deși era cotat printre favoriți.
Unul din aspectele pe care ne propunem să le corectăm este și prezența feminină, redusă de data aceasta la o singură jucătoare, Ecaterina Iancu. De asemenea, se cuvine să-i mulțumim domnișoarei Claudia Bera pentru ajutorul organizatoric pe care ni l-a acordat în timpul desfășurării competiției.

Rezultate

Grupa 1

Rus Robert – Someșan Marius 1-2 (8-11, 11-8, 9-11)
Rusu Raularian – Moldovan Radu 2-0 (11-5, 11-3)
Szabo Adrian – Ciobanu Mircea 2-1 (11-7, 6-11, 11-5)
Someșan Marius – Koos Attila 0-2 (4-11, 3-11)
Rus Robert – Ciobanu Mircea 2-0 (11-6, 11-6)
Rusu Raularian – Szabo Adrian 1-2 (11-8, 7-11, 7-11)
Koos Attila – Moldovan Radu 2-0 (11-7, 11-9)
Someșan Marius – Ciobanu Mircea 0-2 (2-11, 7-11)
Rus Robert – Rusu Raularian 2-0 (12-10, 11-7)
Ciobanu Mircea – Koos Attila 2-0 (11-9, 11-9)
Moldovan Radu – Szabo Adrian 0-2 (6-11, 7-11)
Someșan Marius – Rusu Raularian 0-2 (6-11, 6-11)
Koos Attila – Szabo Adrian 1-2 (11-9, 10-12, 10-12)
Ciobanu Mircea – Rusu Raularian 2-1 (11-9, 7-11, 12-10)
Moldovan Radu – Rus Robert 0-2 (fără joc)
Rusu Raularian – Koos Attila 0-2 (6-11, 5-11)
Szabo Adrian – Rus Robert 0-2 (10-12, 10-12)
Moldovan Radu – Someșan Marius 0-2 (fără joc)
Koos Attila – Rus Robert 0-2 (9-11, 7-11)
Szabo Adrian – Someșan Marius 2-0 (11-7, 11-7)
Ciobanu Mircea – Moldovan Radu 2-0 (fără joc)

6. Someșan Marius 2 (4-9)
7. Moldovan Radu 0 – retras din competiție înainte de încheierea partidelor din grupă.

Grupa 2

Popa Vlad - Șerban Alex 2-0 (11-4, 11-9)
Mihali Tudor – Binder Robert 1-2 (12-10, 10-12, 10-12)
Popuța Alex – Iancu Ecaterina 2-0 (11-9, 11-7)
Daroczi Mihai – Lupu Ionuț 2-0 (11-9, 11-6)
Binder Robert – Popa Vlad 2-1 (11-0, 7-11, 11-6)
Șerban Alex – Iancu Ecaterina 2-0 (11-6, 11-8)
Mihali Tudor – Lupu Ionuț 2-1 (11-7, 7-11, 11-6)
Popuța Alex – Daroczi Mihai 0-2 (10-12, 7-11)
Popa Vlad – Iancu Ecaterina 2-1 (11-7, 9-11, 11-9)
Binder Robert – Lupu Ionuț 2-0 (11-6, 11-7)
Șerban Alex – Daroczi Mihai 1-2 (11-8, 8-11, 7-11)
Mihali Tudor – Popuța Alex 0-2 (7-11, 9-11)
Lupu Ionuț - Popa Vlad 0-2 (9-11, 6-11)
Iancu Ecaterina – Daroczi Mihai 0-2 (8-11, 9-11)
Binder Robert – Popuța Alex 2-1 (11-7, 8-11, 11-8)
Șerban Alex – Mihali Tudor 0-2 (5-11, 2-11)
Popa Vlad – Daroczi Mihai 2-1 (8-11, 16-14, 11-2)
Lupu Ionuț - Popuța Alex 2-1 (11-3, 7-11, 11-7)
Iancu Ecaterina – Mihali Tudor 0-2 (7-11, 9-11)
Binder Robert - Șerban Alex 2-0 (11-7, 11-8)
Popuța Alex – Popa Vlad 0-2 (6-11, 8-11)
Daroczi Mihai – Mihali Tudor 1-2 (8-11, 11-8, 8-11)
Lupu Ionuț - Șerban Alex 2-0 (11-4, 11-6)
Iancu Ecaterina – Binder Robert 0-2 (8-11, 7-11)
Popa Vlad – Mihali Tudor 0-2 (8-11, 9-11)
Popuța Alex - Șerban Alex 2-0 (11-7, 11-4)
Daroczi Mihai – Binder Robert 0-2 (8-11, 7-11)
Lupu Ionuț - Iancu Ecaterina 2-0 (11-6, 11-6)

8. Iancu Ecaterina 0

În sferturile de finală s-au calificat primii 4 clasați din fiecare grupă.

Sferturi de finală

Rus Robert – Daroczi Mihai 1-2 (11-8, 10-12, 7-11)
Binder Robert – Koos Attila 2-0 (11-6, 12-10)
Szabo Adrian – Popa Vlad 0-2 (7-11, 6-11)
Mihali Tudor – Ciobanu Mircea 0-2 (6-11, 6-11)

Semifinale

Daroczi Mihai – Ciobanu Mircea 0-2 (7-11, 4-11)
Binder Robert – Popa Vlad 2-1 (11-7, 8-11, 11-7)

Finala mare

Binder Robert – Ciobanu Mircea 2-1 (11-7, 9-11, 11-5)

Finala mică

Popa Vlad – Daroczi Mihai 2-0 (11-7, 11-5)

Locurile 9-15

Rusu Raularian – Iancu Ecaterina 2-0 (11-7, 11-6)
Someșan Marius - Șerban Alex 0-2 (4-11, 6-11)

Din păcate, nu a mai fost timp pentru desfășurarea partidelor pentru locurile 5-8 și (parțial) 9-15.