sâmbătă, 8 aprilie 2017

Robert Rus câștigă în premieră Cupa de Primăvară la tenis de masă. Vlad Popa și Florin Fodorean pe podium

Vineri, 7 aprilie 2017, între orele 19 și 21 s-a desfășurat la Beyond Sports (locația obișnuită) o nouă ediție a Cupei de Primăvară la tenis de masă. Comparativ cu edițiile precedente ale cupelor, câștigate de fiecare dată de un debutant, de data aceasta acest lucru nu a fost posibil, întrucât toți cei 11 participanți au mai fost prezenți la cupele de tenis de masă organizate de Asociația Culturală, Ecologică și Sportivă AMEFA.
Cu toate acestea, s-a înregistrat un succes în premieră, a lui Robert Rus, deși printre participanți s-au numărat și foști câștigători ai cupelor, între care și Bogdan Puskas și Vlad Popa, totodată finaliștii ultimei ediții (Cupa de Toamnă 2016). Bogdan Puskas a avut însă o zi mai slabă, clasându-se abia pe locul 4 în grupa lui și fiind eliminat în sferturi chiar de Vlad Popa (o reeditare a finalei Cupei de Toamnă 2016). Vlad Popa, pe de altă parte, a câștigat fără probleme grupa 1, învingându-l în această fază pe Robert Rus, care s-a clasat pe locul 2 în grupă. În grupa a doua a câștigat oarecum surprinzător Florin Fodorean, care s-a numărat printre protagoniștii turneului, încheind pe podium. Cel de-al doilea clasat din grupa a doua, Antoniu Alex Coc, a pierdut nescontat în sferturi în fața lui Mircea Alexe, locul 3 în grupa 1. Chiar și Florin Fodorean, câștigătorul grupei a doua, l-a învins cu emoții în sferturi pe Raularian Rusu, locul 4 din grupa 1.

Robert Rus (în plan apropiat) a câștigat finala cu Vlad Popa (în plan depărtat). La cealaltă masă, Erli Laurențiu. Foto: Coc Antoniu Alex
Astfel, în semifinale s-au calificat trei componenți ai grupei 1, Vlad Popa, Robert Rus și Mircea Alexe, precum și Florin Fodorean, câștigătorul grupei 2. Vlad Popa, care părea favoritul turneului în acel moment, l-a învins (la fel ca și în grupă) pe Mircea Alexe, calificat în premieră în semifinale. În cealaltă semifinală, Robert Rus a trecut în trei seturi de Florin Fodorean.
În finală, Robert Rus a reușit surpriza, și, după ce a pierdut primul set, le-a câștigat pe celelalte două, luându-și revanșa în fața lui Vlad Popa pentru înfrângerea din grupe și cucerind pentru prima dată trofeul. Vlad Popa pierde a doua finală consecutiv, după cea de la Cupa de Toamnă 2016, și este a patra oară consecutiv pe podium, prima dată fiind la Cupa de Toamnă 2015, pe care a câștigat-o, având acum în palmares un loc 1, două locuri 2 și un loc 3. Robert Rus a mai reușit o singură dată, la Cupa de Primăvară 2015, să se claseze pe podium, pe locul 3.

În finala mică s-a impus Florin Fodorean (în plan depărtat), care l-a întrecut pe Mircea Alexe (în plan apropiat). Foto: Coc Antoniu Alex.
Dintre aspectele oarecum negative, să menționăm numărul mai redus de participanți decât de obicei - doar 11, deși totuși în creștere față de cei 9 de la Cupa de Toamnă 2016, și absența persoanelor de sex feminin, cu excepția Cristinei Dragomir, care a însă nu a jucat, fiind implicată doar în partea de organizare (pentru care îi mulțumim).