luni, 30 martie 2015

Veres Zoltán a câștigat Cupa de Primăvară la tenis de masă! Orbán Zsolt și Rus Robert pe podium

Vineri, 27 martie, s-a desfășurat la ”Beyond Sports”, în spatele Fabricii de Bere URSUS, ”Cupa de Primăvară” la tenis de masă. Pentru a nu mai repeta emoțiile de la ”Cupa de Iarnă” de acum două luni privind încadrarea în timp, intervalul a fost prelungit cu o oră; astfel, competiția s-a desfășurat între orele 17 și 20. Însă, comparativ cu competiția precedentă, când numărul de participanți (20) a depășit așteptările, de data aceasta au participat doar 16 persoane, deși confirmaseră 18. Au fost așadar și destule momente de pauză, mai ales spre final, dar și în faza grupelor, deoarece doar o grupă a mai rămas cu 6 jucători, în vreme ce alte două grupe au fost de 5 persoane și s-au jucat doar 10 meciuri în loc de 15. În total s-au disputat 59 de partide. Un alt aspect care ar trebui, poate, corectat, este faptul că turneul a fost unul aproape exclusiv masculin, în condițiile în care a participat o singură fată, Iancu Ecaterina (care s-a și accidentat, ceea ce explică rezultatele ei mai slabe de după faza grupelor). E adevărat însă că organizarea a fost asigurată aproape exclusiv de fete, Liliana Candrea,  Estera Turcu și Manuela Bîrsănuc, cărora le mulțumim și pe această cale, având în vedere că organizatorii propriu-ziși, Mircea Alexe și Raularian Rusu, au participat și de data aceasta la competiție. De asemenea, merită subliniată și prezența mai multor spectatori - suporteri, de ambe sexe, care au contribuit la rândul lor la crearea unei atmosfere deosebite.

Nivelul de joc a fost unul mai ridicat decât la Cupa de Iarnă, în primul rând datorită prezenței de această dată a lui Veres Zoltán și a lui Rus Robert, ambii clasați pe podium, primul câștigând cu destulă lejeritate turneul. Asta în condițiile în care, cu excepția domnului profesor Pandi Gavril și a lui Palfi Barna, primii zece clasați de la Cupa de Iarnă au fost cu toții prezenți. Este interesant de remarcat că ierarhiile, cu excepția inserției noilor participanți, s-au ”conservat” destul de bine de la turneul anterior. În partea superioară a ierarhiei, dacă Veres Zoltán nu prea a avut adversar, a surprins oarecum faptul că Ilieș Cosmin Paul, câștigătorul Cupei de Iarnă, a fost învins atât în grupă, cât și în finala mică, de Rus Robert, care și-a adjudecat astfel locul 3. La fel ca și la Cupa de Iarnă, Orbán Zsolt a fost unul dintre remarcații turneului, terminând tot pe poziția secundă, de data aceasta pierzând finala mare cu Veres Zoltán, câștigătorul meritoriu al Cupei de Primăvară.

Rezultate complete:
Grupa 1
Șerban Alex – Daroczi Mihai 0-2 (8-11, 8-11)
Iancu Ecaterina – Moldovan Cătălin 2-1 (11-9, 4-11, 13-11)
Daroczi Mihai – Orbán Zsolt 1-2 (11-9, 10-12, 7-11)
Moldovan Cătălin - Șerban Alex 0-2 (6-11, 6-11)
Orbán Zsolt – Moldovan Cătălin 2-0 (11-5, 11-5)
Iancu Ecaterina - Șerban Alex 0-2 (6-11, 11-13)
Daroczi Mihai – Moldovan Cătălin 2-0 (11-5, 11-1)
Orbán Zsolt – Iancu Ecaterina 2-0 (13-11, 11-9)
Iancu Ecaterina – Daroczi Mihai 1-2 (6-11, 11-8, 6-11)
Șerban Alex – Orbán Zsolt 0-2 (6-11, 11-13)
Grupa 2
Ilieș Cosmin Paul – Rus Robert 0-2 (9-11, 4-11)
Rusu Raularian – Sima Andrei 2-0 (11-7, 11-6)
Alexe Mircea – Pop Olimpiu 2-1 (11-8, 11-13, 11-6)
Sima Andrei – Ilieș Cosmin Paul 0-2 (7-11, 5-11)
Pop Olimpiu - Rusu Raularian 0-2 (5-11, 4-11)
Rus Robert – Alexe Mircea 2-1 (11-3, 10-12, 11-5)
Ilieș Cosmin Paul – Pop Olimpiu 2-0 (11-6, 11-7)
Rus Robert – Sima Andrei 2-0 (11-7, 12-10)
Alexe Mircea - Rusu Raularian 0-2 (6-11, 6-11)
Sima Andrei – Pop Olimpiu 2-0 (11-5, 11-5)
Ilieș Cosmin Paul – Alexe Mircea 2-1 (11-4, 6-11, 11-6)
Rusu Raularian – Rus Robert 0-2 (5-11, 7-11)
Alexe Mircea – Sima Andrei 2-1 (9-11, 11-5, 13-11)
Rusu Raularian – Ilieș Cosmin Paul 0-2 (8-11, 5-11)
Rus Robert – Pop Olimpiu 2-0 (11-5, 11-6)